Lifestyle My Life New York Travel

Coffee Talks with Newest Yorkers *

September 19, 2016

I was thinking about starting this video series for a long time. I attempt to do by myself months ago for the first time. It was kind of disaster in terms of my editing and camera skills. When I was lucky enough to find Arriana, I was so excited about finally doing my youtube videos.

These are the questions that everyone asks; “How to Make it in America?, How to live in New York? or Is it really hard to live in New York?”. I got these questions a lot from Instagram or with e-mail. I still don’t know if there is one right answer to those questions. So I decided to find those answers with my friends who made in New York from all different backgrounds.

1st episode’s guest is one of my closest friends from Istanbul.

Gokhan came to New York at the last quarter of 2011. Later he graduated from Johnson & Wales University in 2013. He’s started his professional chef career as intern in one of the most prestigious kitchen in the world – Daniel. Then he’s worked in Bar Boulud for 3 years. Gokhan is on a break from his chef career for a while to follow his entrepreneur spirit. Take a look our small chat about Gokhan’s American Dream and How to Make it in New York.

Follow him on Instagram: https://www.instagram.com/gokhanozyurek/

* People who weren’t born in New York but knows better how to live in the city from born in raise ones.

~~~~~~~~

Herkesin sıkça sorduğu soru: New York’ta nasıl yaşayabilirim? Ben de bu soruyu sizler için arkadaşlarımla kısa sohbetler yaparak cevaplandırmaya çalışıyorum.

Bu ilk bölümde İstanbul’dan, üniversiteden en yakın arkadaşlarımdan olan Gökhan ile sohbet ettik.

Gökhan, New York’ a 2011 yılının son çeyreğinde geldi. Sonrasında hayalindeki asıl meslek olan aşçılık kariyerini geliştirmek için Michelle Bernstein gibi dünyaca ünlü ve hepinizin yakından tanıdığı Mehmet Gürs, Murat Bozok gibi şeflerin mezun olduğu Johnson & Wales Üniversitesi’nden 2013 yılında mezun oldu. Mezun olduğu gibi de dünyanın belki de en prestijli restaurantlarından olan Daniel’de stajyer olarak profesyonel aşçılık kariyerine adım attı. Sonrasında ünlü Fransız şef Daniel Boulud’un diğer restaurantlarından biri olan Bar Boulud’ta 3 yıl kadar çalıştı.

Gökhan şu sıralar kendi hayalindeki girişimcilik projelerini hayata geçirmek için çok sevdiği mesleğinde kısa süreliğine ara verdi. Gökhan’ın Amerikan rüyasını nasıl gerçekleştirdiğini ve New York’ta nasıl başarılı olduğuna hep beraber bir göz atalım.

Gökhan’ı Instagram’dan takıp edebilirsiniz. https://www.instagram.com/gokhanozyurek/

Ayrıca: http://kadinimmutluyum.com/sef-olmak/gokhan-ozyurek-ile-sef-olmanin-sirlari/