COFFE TALKS WITH NEWEST YORKERS

Coffee Talks with Newest Yorkers: Melissa A. Martin

I finally complete my new Newest Yorker interview. I promise to do this videos every month but I was so busy during October and Arriana was so busy for November and I was kind of being lazy to pursue one of my friends to do this coffee talks with me. I was being late to do this video but I find the perfect Newest Yorker.

2nd episode’s guest is one of my neighbor from my old building in Williamsburg. Meet Melissa A. Martin.

Melissa has lived in NY since September 2015, when she moved from her home of Sydney, Australia for a young professionals post with United Nations. Before that she worked on peace processes in Myanmar while living in Cambodia and has spent time working in communities in East Timor. Check out our conversation with Melissa about life in the city of lights.

By the way I want to thank The Vale Collective for their great coffee and back yard.

Bildiğiniz üzere New York’taki dünyanın dört bir yanından gelmiş arkadaşlarımla olan bir sohbet videosu serisine başlamıştım geçtiğimiz Eylül ayında. Her ne kadar bu videoları her ay yapmak istesem de biraz benim yoğunluğumdan biraz fotoğrafçımın bu ayki fazla işlerinden gerekse de benim işi biraz yavaş alışımdan dolayı Ekim ayını es geçip taa Kasım aynın sonuna yetiştirebildik yeni videoyu.

Bir önceki videomu hatırlarsanız İstanbul’dan Marmara’dan arkadaşım olan şef Gökhan Özyürek ile yapmıştım. Şimdiki videomu ise Williamsburg’taki apartmanımdan komşum olan Melissa ile yaptım. Melissa aslen Avustralyalı ve son bir buçuk yıldır New York’ta yaşıyor. Dünyaca ünlü Sorbonne gibi okullarda eğitimini tamamlayan Melissa New York’ta Birleşmiş Milletler’deki işi dolayısıyla yaşıyor. Dahasını da dilerseniz kahveli sohbetimizden dinleyin.